Novosti

Novosti
25. rujan 2025.

Poziv studentima za sudjelovanje na WAB 2025 (Working Across Borders on Sustainable Solutions)

DOBA Fakultet, kao jedna od 11 partnerskih institucija iz cijelog svijeta, sudjeluje sa svojim studentima u međunarodnom projektu WAB 2025 (Working Across Borders on Sustainable Solutions).

Ključna svrha i cilj projekta

Sudjelovanjem u projektu nudimo vam priliku i iskustvo rada u multikulturnom okruženju, koje se odvija istovremeno na više lokacija u svijetu, a fokusira se na mogućnosti koje otvara održivi razvoj za međunarodnu kompaniju Toyota Parts Centre Europe, Toyota Motor Europe. Za tu ćete kompaniju pripremiti održivi poslovni prijedlog na temelju izazova koji će biti ponuđen timu međunarodnih studenata.


Opis projekta

WAB 2025 je virtualni međunarodni konzultantski projekt. Studenti će sudjelovati u međunarodnim timovima s najviše šest članova, pri čemu će u svakom timu biti zastupljena barem tri različita kulturna podrijetla. U tom okviru timovi će djelovati kao konzultantske jedinice i pripremati održive prijedloge opskrbnog lanca za Toyota Motor Europe.

Svaki će tim provesti detaljnu analizu europskog logističkog i opskrbnog okruženja s posebnim naglaskom na održivost i optimizaciju.

Ključni aspekti uključuju:

  • Dostupnost i ograničenja postojećih načina prijevoza (cestovni, željeznički, pomorski, intermodalni), kao i buduće prilike i izazove.
  • Toyotine procese distribucije dijelova u Europi, uključujući ulogu prodavača i međunarodnih skladišta.
  • Usklađenost s prioritetima održivosti, posebno u odnosu na ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih naroda (SDG).
  • Usporedbu s konkurencijom i prepoznavanje najboljih praksi u području održive logistike u automobilskoj i prometnoj industriji.

Središnji izazov koji nudi Toyota Motor Europe jest osmisliti i razviti inovativne, na budućnost usmjerene strategije za optimizaciju Toyotinog europskog opskrbnog lanca dijelova na održiv način.

Timovi će razviti inovativna i praktična rješenja za Toyota Motor Europe s ciljem optimizacije europskog opskrbnog lanca dijelova, a istodobno će pridonijeti ostvarenju ciljeva održivosti, uključujući cilj ugljične neutralnosti do 2040. i strategiju višesmjernog pristupa. Također će steći iskustvo u međukulturnoj online suradnji te ojačati timski rad, međukulturne kompetencije i učinkovitu uporabu digitalnih alata.

Kao završni rezultat suradnje svaki tim će predati:

  • Završno izvješće – detaljan dokument u konzultantskom stilu koji sažima istraživanja, nalaze i preporuke.
  • Prezentacijski video – kreativan i uvjerljiv video koji prikazuje provedeno istraživačko djelo i objedinjeno ga predstavlja Toyoti. U fokusu će biti održiva rješenja i ideje tima za poboljšanja i/ili prilagodbe opskrbnog lanca. Naglasak će biti na idejama, predstavljanju rješenja te na sažetom i atraktivnom formatu.

Toyota Motor Europe i tim WAB 2025 odabrat će pobjednički prijedlog.

Cilj projekta WAB 2025 jest studentima ponuditi priliku da iskuse izazove i rješenja globalnog (rad na više lokacija istovremeno) i multikulturnog projekta, koji se fokusira na budućnost usmjerene strategije za optimizaciju Toyotinog europskog opskrbnog lanca dijelova na održiv način.


Ciljevi projekta:

A. Poslovni cilj: prepoznati i predložiti inovativna i praktična rješenja za Toyota Motor Europe za optimizaciju odnosno inoviranje njezinog europskog opskrbnog lanca dijelova, uz istodobno napredovanje u ostvarenju ciljeva održivosti.

B. Suradnički cilj: studentima omogućiti iskustvo realnosti međukulturne i višelokacijske online suradnje te ojačati njihovu sposobnost učinkovitog rada u raznolikim, globalnim timovima.

Za postizanje poslovnog cilja timovi moraju:

  1. Ispitati Toyotinu misiju, viziju, strateške ciljeve i izvješće o održivosti, uzimajući u obzir Toyotin cilj ugljične neutralnosti do 2040. i njezinu strategiju višesmjernog pristupa za ostvarenje tog cilja.
  2. Procijeniti Toyotine trenutačne izazove na području održive distribucije te predložiti rješenja i preporuke usmjerene na poslovno okruženje (Business to Business).
  3. Analizirati europsko logističko i opskrbno okruženje uzimajući u obzir ekonomske, socijalne, kulturne i ekološke čimbenike te ograničenja i mogućnosti trenutačne infrastrukture u B2B okruženju.
  4. Usporediti najbolje prakse i strategije konkurenata u automobilskoj industriji i europskom prometnom sektoru.
  5. Razviti inovativna, održiva rješenja opskrbnog lanca usklađena s Toyotinim poslovnim prioritetima, ciljevima održivog razvoja (SDG) i strategijom višesmjernog pristupa. Pronaći okvir(e) koji odgovaraju izazovu.
  6. Obrazložiti zašto je/jesu predloženo/a rješenje/a održivo/a.

Za postizanje suradničkog cilja timovi moraju:

  1. Steći samospoznaju kao članovi tima putem međusobne evaluacije i samoprocjene.
  2. Uvježbavati učinkovitu uporabu online alata za suradnju i upravljanje projektima.
  3. Razvijati međukulturne kompetencije kroz timski rad sa studentima iz različitih kulturnih sredina.

Tijek projekta virtualne mobilnosti

Toyota Motor Europe dala je jedan izazov za timove studenata – svi timovi rješavat će isti izazov.

Zadaci predviđeni za vas podijeljeni su po fazama:

1. Individualna i skupna orijentacijska faza (2.–17. listopada)

  • Studenti uče što čini snažan tim i kako učinkovito raditi u multikulturnim timovima.
  • Studenti se upoznaju s općim ciljevima projekta, naručiteljem, ciljevima održivog razvoja (SDG) i održivošću.
  • Studenti se upoznaju s online alatima za suradnju koji će se koristiti tijekom projekta.
  • Studenti moraju položiti test spremnosti kako bi mogli nastaviti s projektom.
  • Studenti su upoznati s projektom na uvodnom satu u svakoj instituciji te na Global Classroom susretu sa svim ostalim studentima (7. listopada u 14:00 CET).
  • Naručitelj predstavlja ciljeve i izazove projekta.
  • Studenti se raspoređuju u timove (7. listopada u 14:00 CET; konačno formiranje timova 14. listopada poslije testa).
  • Studenti uspostavljaju kontakt s članovima tima, razvijaju povjerenje i grade snažan tim.

2. Faza provedbe projekta (20. listopada – 2. prosinca)

  • Timovi izrađuju projektni plan i redovito se sastaju. Rade na projektu i provode istraživačke zadatke: analizu industrije, tržišta i/ili B2B kupaca. Pri razvoju ideja i prijedloga koriste Value Proposition Canvas ili druge alate.
  • Studentski timovi svoje nalaze raspravljaju s dodijeljenim mentorom (coach).
  • Studenti pripremaju video prezentaciju za žiri u kojoj predstavljaju svoje održive poslovne ideje i preporuke.
  • Studenti provode dvije međusobne evaluacije (peer assessment) – jednu na početku faze provedbe projekta i drugu na kraju, nakon predaje izvješća i videa.

3. Faza evaluacije (3.–9. prosinca)

  • Završna evaluacija: povratne informacije mentora tima/coacha i odabir pobjedničkog prijedloga od strane Toyota Motor Europe.
  • Završni događaj (9. prosinca, 14:00 CET).

Trajanje

Projekt će se odvijati od 2. listopada do 9. prosinca 2025. na engleskom jeziku. Završni događaj održat će se 9. prosinca u obliku Global Classroom-a u 14:00 CET. U razdoblju od 3. do 9. prosinca provodit će se evaluacija vaših zadataka.


Koristi za studente

Ovo je izvrsna prilika koja vam otvara vrata međunarodne (online) suradnje s više od 500 studenata iz cijelog svijeta. Rad će se istodobno odvijati na različitim lokacijama u svijetu (uzimajući u obzir vremenske razlike), čime ćete produbiti razumijevanje izazova koje takav oblik suradnje donosi i pritom razviti sposobnosti učinkovitog timskog rada u virtualnom okruženju. Istodobno je riječ o mogućnosti da već u jesenskom semestru obavite značajan dio jednog od kolegija na različitim programima DF (40 %, 3 ECTS), primjerice (mogući su i dodatni kolegiji prema dogovoru s nositeljima kolegija):

Za bachelor studente:

  1. Poduzetništvo i kultura poduzeća
  2. Inovacijski i inovativni menadžment
  3. Menadžment kvalitete
  4. Odnosi s javnošću i društvena odgovornost
  5. Oglašivačke kampanje
  6. Socijalni marketing
  7. Organizacija neprofitnih organizacija
  8. Organizacija volonterskog rada i mreža podrške

Za master studente:

  1. Poslovna prognostika in strategija trajnostnega razvoja
  2. Javne politike in vodenje projektov v javnem sektorju
  3. Ekonomski, okolijski in družbeni trajnostni razvoj in glokalizacija
  4. Družbeno odgovorno podjetništvo in poslovna etika

Sudjelovanje u projektu WAB 2025 bit će evidentirano i u dodatku diplomi. Pozivamo vas da se odlučite za sudjelovanje i prijavite što prije, a najkasnije do petka, 3. listopada 2025. na e-mail: marina.letonja@doba.si. Dr. Marina Letonja rado će odgovoriti na vaša pitanja - moguć dogovor za MS Teams sastanak.

Informativni dani i savjetovanja
Informativni dani i savjetovanja
Deli
Deli
100% online studij
100% online studij
Popuni obrazac
Popuni obrazac
Deli