DOBA Znanja

Pratite naše novosti

Konflikti su dio našeg života

25. listopad 2017.
Konflikti su dio ljudske naravi. Mogu se pojaviti i u nama, bez bilo kakvih vanjskih čimbenika. Ali naravno, nastaju i u odnosima s drugim ljudima – s kolegama na poslu, poslovnim partnerima, u obitelji, među prijateljima… Pošto moramo s konfliktima svakodnevno živjeti, dobro je znati kako se prilagoditi, kako bi se proces rješavanja odvijao sa što manje komplikacija.

Konflikti su više nego samo nesporazumi, naime kod konflikata pojedinci osjećaju prijetnju sebi, te stoga ne možemo misliti kako će nestati sami od sebe. Čak i oni najmanji mogu prerasti u velike probleme, ukoliko se s njima ne suočimo.

Uzroke za konflikte najviše puta pronalazimo u lošoj komunikaciji. Nerazumijevanje različitih stilova komuniciranja ili čak nesposobnost, odnosno nespremnost komuniciranja može voditi do konflikata, koji za sobom povuku nemotiviranosti i smanjenje motivacije zaposlenih. Značajni uzroci konflikata se odnose na stavove odnosno vrijednosti, ili pak na osobne karakteristike upletenih. Do takvih konflikata često dolazi npr. kada postoji generacijski jaz među upletenim stranama. Uzroke možemo tražiti i u rivalitetu, prije svega se to povezuje s radnom sredinom, a posebno tada kad se radi o nagrađivanju za individualnu produktivnost.

Kako konflikte rješavamo?

Prema Thomasu i Kilmannu postoji pet načina rješavanja:

1.  Nadvlađivanje. Ovaj je način usmjeren u »nadvlađivanje« drugih upletenih, spremni smo napraviti sve kako bi iz konflikta izašli kao pobjednici, bez obzira da li se radi o odbrani svojih prava ili stavova, ili pak jednostavno samo o pobjedi.
2.  Dogovaranje. Kod ovog načina svi upleteni sudjeluju u traženju rješenja, koje će potpuno zadovoljiti sve strane, i obično uključuje produbljeno istraživanje skrivenih problema, koji su doveli do samog konflikta.
3.  Kompromis. Potražimo praktično i direktno rješenje problema, pri čemu se svi upleteni moraju djelomično odreći svojih interesa.
4.  Izbjegavanje. Jednostavno izbjegnemo konflikt, odnosno njegovo rješavanje odgodimo za kasnije.
5.  Prilagođavanje. Kod načina prilagođavanja pojedinac se odriče svojim interesima s ciljem da bi udovoljio interesima drugih.

A koji je obično vaš način rješavanja konflikata? Provjerite na brzom testu.

Mr. sc. Sonja Klopčič će gostovati i u ovogodišnjoj ljetnoj školi DOBA Fakulteta. Sa vama će biti u sklopu besplatnog webinara na temu 'Kreiranja osobnog voditeljskog stila'.

Godišnje izvedemo više od 30 različitih, pa i besplatnih online obrazovanja. Ako želite, s veseljem ćemo vas o njima obavještavati, molimo vas samo za vaše kontaktne podatke.


Korišteni izvori:

  • Internetski izvor: https://www.cpp.com/pdfs/smp248248.pdf (dostup: 1.4.2016.)
  • Internetski izvor: https://www.ohrd.wisc.edu/onlinetraining/resolution/aboutwhatisit.htm (dostup: 10.4.2016.)
  • Internetski izvor: http://www.rakmo.si/knjizica.pdf (dostup 10.4.2016.)
  • Internetski izvor: https://sl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_na_delovnem_mestu (dostup 15.4.2016.)
Informativni dani i savjetovanja
Informativni dani i savjetovanja
Deli
Deli
100% online studij
100% online studij
Popuni obrazac
Popuni obrazac