DOBA Znanja

Pratite naše novosti

Dr. Anita Maček: Pametni gradovi u ulozi zaštitnika od širenja koronavirusa

20. svibanj 2020.
Tijekom proteklih desetljeća uvođenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija ostvarilo je trend pružanja pametnih rješenja koja bi trebala olakšati naš život. Paradigma pametnih gradova nastala je kao odgovor na pitanja vezana uz cilj stvaranja gradova budućnosti, u kojima su dobrobit i prava stanovništva u prvom planu i u kojima prostorno planiranje nema negativan utjecaj na okoliš.

Međutim, koronavirus nam je pokazao kako koncept pametnih gradova također  može biti od pomoći i u borbi protiv različitih pandemija. Brojne vlade i lokalne vlasti koriste se tehnologijom pametnih gradova, senzorima i podacima u svrhu otkrivanja osoba zaraženih koronavirusom. Ujedno, pomoću ove tehnologije pratilo se poštuju li se pravila društvenog udaljavanja.

S jedne strane, takve su aplikacije pametne tehnologije zanimljive i prije svega korisne, posebno u zemljama koje su uspjele održati relativno nizak broj covid-19 slučajeva, međutim, s druge strane uporaba mnoštva povezanih senzora jasno pokazuje da se pandemija koronavirusa, namjerno ili ne, koristi kao točka ispitivanja za primjenu novih tehnologija nadzora, čime bi se mogle narušiti privatnost i građanske slobode.

 Južnokorejska vlada od 16. ožujka koristi podatkovni centar Smart City

Mada se utjecaj korištenja podatkovnog centra Smart City na zaustavljanje prenošenja koronavirusa ne može izravno mjeriti, podaci o širenju koronavirusa u Južnoj Koreji pokazuju da je država očito nešto učinila ispravno. I u nekim indijskim gradovima koriste se pametna tehnološka rješenja za nadzor ljudi u karanteni. Primjerice, Tech Mahindra, pametna gradska platforma primjenjuje prometne kamere za praćenje kretanja ljudi. Osim toga, koristi dronove za nadzor iz zraka, a u tijeku je i proces uvođenja geo-ograde u svrhu ograničenja kretanja pacijenata na određeno područje. Pomoću navedenih pametnih gradskih rješenja Indija je uspjela ograničiti broj oboljelih od koronavirusa. I države poput SAD-a, Singapura, Francuske, Kine i Velike Britanije razvijaju aplikacije za praćenje kontakata.

Rast i širenje kapaciteta pametnih gradova nameću ozbiljna pitanja o budućnosti

Istodobno s pojavom pametnih gradskih tehnoloških rješenja koja bi se mogla primijeniti za nadzor našeg kretanja, u prvi plan dolazi zabrinutost u vezi s potrebom za privatnošću,  povezanim pravima i građanskom slobodom.

Pomoću pametne tehnologije države mogu nadzirati promet vozila i pješaka, provjeravati pridržavamo li se pravila socijalnog udaljavanja i pratiti naše kontakte. Nakon pandemije, takva bi se tehnologija mogla koristiti za općenito praćenje i poticanje ljudskog ponašanja. Postoji li nešto što bi države moglo spriječiti u daljnjoj primjeni tehnologije pametnih gradova u svrhu nadzora stanovnika? Hoćemo li moći spriječiti daljnju primjenu kapaciteta u normalnim okolnostima, nakon što razvoj kapaciteta za nadzor kretanja pojedinaca i skupina bude dovršen?

Čak i ako vlade zajamče da će se uvedena pametna tehnologija primjenjivati isključivo u razdoblju izbijanja koronavirusa, takvo jamstvo nije zakonska obveza, a usto vjerojatno teško možemo zamisliti vladu koja bi se odrekla novih mogućnosti nadzora. U svakom slučaju, nakon završetka pandemije koronavirusa očekujemo ​​ozbiljnu raspravu i diskurs o načinima, svrsi i osnovanosti prikupljanja podataka, naime, u suprotnom možemo očekivati ​​krizu u području zaštite privatnosti i građanskih sloboda.

I na DOBA Fakultetu u okviru jedinstvenog magistarskog studijskog programa Menadžment pametnih gradova studenti sustavno povezuju strateško vođenje, napredne tehnologije, upravljanje inoviranjem, održivi razvoj, komuniciranje i participaciju te u konačnici slijede opći cilj uspostavljanja pametnih rješenja u gradovima, a to je ostvarivanje privlačnijeg mjesta za život i prava stanovnika.

_____________________________
Sažeto i prilagođeno prema: Chandler, S., How Smart Cities Are Protecting Against Coronavirus But Threatening Privacy, April 13, 2020.

 
Informativni dani i savjetovanja
Informativni dani i savjetovanja
Deli
Deli
100% online studij
100% online studij
Popuni obrazac
Popuni obrazac